Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19
na terenie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie
od 1 września 2020r.
I. PODSTAWA PRAWNA:
⦁ Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019r. poz.1239 ze zm.).
⦁ Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019r. poz. 59 ze zm.).
⦁ Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019r. poz. 1148 ze. zm.).
⦁ Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).
⦁ Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 (Dz. U. z 2020r. poz. 493 ze zm.).
⦁ Rozporządzenia MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020r. poz. 1389).
⦁ Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych placówek z dnia 11 sierpnia 2020r.
II. OBOWIĄZKI DYREKTORA SZKOŁY:
⦁ Ustala regulamin funkcjonowania szkoły i dostosowuje procedury obowiązujące w szkole do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii korona wirusa i choroby COVID-19.
⦁ Zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice, płyny dezynfekujące. Płyn do dezynfekcji rąk, rękawiczki zapewnia przy wejściu do szkoły. Umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek i maski.
⦁ Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby
COVID-19.
⦁ Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika wyposażone w zestaw ochronny: maseczki ochronne lub przyłbica, fartuch ochronny, rękawiczki. Jeśli dziecko/pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla koronawirusa (gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia ujętymi w pkt. V.
⦁ Zapewnia codzienną dezynfekcję pomocy dydaktycznych, placu zabaw oraz wykorzystywanych do zajęć przyborów sportowych.
⦁ Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. przedmioty zbędne).
⦁ Dyrektor wyznacza pracownika szkoły, który dokonuje pomiaru temperatury ciała dziecka.
⦁ Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów:
⦁ Ww. zgoda i opinia mogą być wydane także ustnie, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. W takim przypadku treść zgody lub opinii powinna być utrwalona w formie protokołu, notatki, adnotacji lub w inny sposób.
⦁ Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
⦁ W przypadku ograniczenia funkcjonowania szkoły w całości lub w części, zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe:
⦁ W przypadku gdy zawieszone zajęcia nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dyrektor szkoły ustala inny sposób realizowania tych zajęć.
⦁ O sposobie realizacji zajęć i innych zadań szkoły dyrektor informuje organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
⦁ W okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dyrektor szkoły odpowiada za organizację realizacji jej zadań, w tym zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.
III. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW:
⦁ Obowiązki pracowników obsługi i administracji:
⦁ Pracownik pracuje w rękawiczkach i dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
⦁ Wykonując prace porządkowe pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
⦁ Zachowuje szczególną ostrożność korzystając z magazynu, dyżurki, innych pomieszczeń służących do wykonywania swoich obowiązków.
⦁ Powierzchnie dotykowe w tym biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.
⦁ Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem.
⦁ W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
⦁ Obowiązki nauczycieli:
⦁ Pracuje w ustalonego przez dyrektora planu zajęć lekcyjnych, zajęć dodatkowych, świetlicowych, dyżurów.
⦁ Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
⦁ Organizuje wyjścia poszczególnych grup na teren szkoły i przestrzega zasad korzystania
z placu zabaw stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego z zachowaniem dystansu społecznego.
⦁ Unika organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
⦁ Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący co najmniej 1,5 metra.
⦁ Dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
⦁ W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
IV. OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH:
⦁ Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie.
⦁ Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do szkoły, jeśli wcześniej dziecko chorowało.
⦁ Składają pisemną zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka w celu działań prewencyjnych i zapobiegawczych, w związku z ogłoszonym stanem epidemii. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej i pomiar temperatury będzie podwyższony nie zostanie w tym dniu przyjęte do szkoły.
⦁ W czasie zajęć w szkole nie ma obowiązku noszenia przez dzieci maseczek. Jeśli rodzice/prawni opiekunowie decydują się na posiadanie przez dziecko maseczki, jest to możliwe. Zaleca się natomiast noszenie maseczek w przestrzeniach wspólnych.
⦁ Przestrzegają wytycznych dotyczących nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do szkoły.
⦁ Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
⦁ Rodzic/opiekun prawny oddaje dziecko pod opiekę wyznaczonemu pracownikowi
w wejściu do szkoły – wchodzi na teren szkoły tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły
są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący co najmniej 1,5 metra.
⦁ Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i odbierania telefonów od dyrektora oraz do pilnego odebrania dziecka ze szkoły w przypadku podejrzenia o zachorowanie na chorobę zakaźną (wskazany własny środek transportu).
V. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19
⦁ Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę) bezzwłocznie przez pracownika wyposażonego w maseczki ochronne lub przyłbicę, fartuch ochronny i rękawiczki zostaje odizolowany do Pokoju izolacji – wyznaczonego pomieszczenia (gabinet pielęgniarki).
⦁ Pracownik pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
⦁ Nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
⦁ Dyrektor lub wicedyrektor/pracownik wskazany przez dyrektora bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
⦁ Dyrektor zawiadamia stację sanitarno–epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 89 624 87 31 lub na telefon kontaktowy korzystając ze ścieżki szybkiego kontaktu PSSE z dyrektorem. .
⦁ Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
⦁ Zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – Pokoju izolacji.
⦁ Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w maseczkę ochronna lub przyłbicę, fartuch ochronny i rękawiczki.
⦁ Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczytnie, która podejmie dalsze kroki bezpieczeństwa.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
⦁ Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
⦁ Procedury obowiązują do czasu ich odwołania.
Dyrektor
Szkoły Podstawowej w Świętajnie
Lucyna Częścik
Świętajno, dnia 25 sierpnia 2020r.
Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej
im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie
od 18 stycznia 2021r.
Organizacja zajęć w szkole.
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania z przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa) .
3. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, tylko w wyjątkowych sytuacjach zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa,
rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
4. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę ust i nosa do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
5. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
6. Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Wskazany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość (kontakt telefoniczny z wychowawcą klasy lub dyrektorem szkoły, sms, e-mail, dziennik elektroniczny itp.).
7. Wskazane jest mierzenie temperatury ciała ucznia i pracowników szkoły przy wejściu
do budynku szkoły termometrem bezdotykowym i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. Mierzenie nie jest obowiązkowe, ma jednak na celu realizację przez szkołę działań prewencyjnych
i zapobiegawczych, związanych z ogłoszonym stanem epidemii.
8. W czasie typowych zajęć nie ma potrzeby używania maseczek. Zaleca się jednak noszenie maseczek w przestrzeniach wspólnych, np. na korytarzach szkolnych, w szatniach, ciągach komunikacyjnych, pomieszczeniach sanitarnohigienicznych, jeśli nie można zastosować zasady dystansu społecznego.
9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub Pokoju izolacji, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (wskazany własny środek transportu).
10. W miarę możliwości przyjmuje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły:
a) indywidualny harmonogram dnia dla danej klasy ustalony przez wychowawcę uczniów klas I – III uwzględniający różne godziny, korzystania z przerw, zajęć na boisku, itp.,
b) wyznaczenie stałych sal lekcyjnych do których przyporządkowana jest jedna klasa (wszystkie zajęcia prowadzone przez rożnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali z wyjątkiem zajęć komputerowych, jeśli zajdzie taka konieczność),
c) wchodzenie i wychodzenie uczniów i pracowników szkoły dwoma wejściami do budynku w dwóch ciągach komunikacyjnych, w których w miarę możliwości nie spotykają się,
d) zorganizowanie szatni dla uczniów na parterze budynku szkolnego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: dezynfekcja rąk, dystans społeczny, wejście rotacyjne itp.,
e) przygotowanie uczniom pojedynczych stolików w salach lekcyjnych,
f) organizacja zajęć wychowania fizycznego na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły lub na ścieżce zdrowia.
11. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości, lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
12. Do grupy przyporządkowanie ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
13. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. W wejściu, na korytarzach , w świetlicy oraz w każdej sali lekcyjnej dostępne są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
14. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
15. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą oraz pozostawiać w sali podręczniki, z których nie będą korzystać w domu.
16. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
17. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
18. Nauczyciele w klasach I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
19. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
20. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
21. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone z zachowaniem dystansu oraz zasad panujących w przestrzeni publicznej.
22. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) rzeczy.
23. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni szkoła udostępnia uczniom co drugi boks, uczniowie wchodzą do szkoły różnymi wejściami, aby kontakt dzieci z różnych klas był jak najmniejszy.
24. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
25. Podczas zajęć pozalekcyjnych, które odbywają się po zakończeniu zajęć stacjonarnych w kl. I - III obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa, jak podczas zajęć lekcyjnych.
Rekomenduje się organizację w małych grupach z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.
26. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
27. Wprowadza się nowe zasady korzystania z biblioteki szkolnej, uwzględniając konieczny 2- dniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
28. Wprowadza się, we współpracy z pielęgniarką szkolną, nowe zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
29. Zawiesza się organizowanie wycieczek, imprez, dyskotek oraz uroczystości szkolnych dla całej społeczności uczniowskiej.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
1. Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Wprowadza się „Zeszyt wejść osób z zewnątrz do szkoły” z danymi kontaktowymi tych osób.
3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
4. Wprowadza się się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego kowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje dezynfekcji.
7. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
8. Zdrowi uczniowie i pracownicy szkoły używający maseczki lub rękawic jednorazowych zobowiązani są do ich wyrzucania do pojemników z odpadami mieszanymi.
9. Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.
10. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.
Gastronomia.
1. Korzystanie z posiłków odbywać się będzie w wyznaczanym pomieszczeniu dla uczniów klas I–II, a na stołówce dla uczniów klas III zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Zaleca się zmianowe wydawanie posiłków lub w miarę możliwości - spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
2. Dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
3. Od dostawców cateringu wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
4. Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
5. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki powinny być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywanych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
u pracowników szkoły.
1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. W miarę możliwości pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, stosuje się rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.
3. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) Pokój Izolacji, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
4. Pracownicy szkoły w przypadku wystąpienia niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika.
5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym usuwa go z wykonywanych czynności i kieruje go do domu. Powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną. W razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr tel. 999 lub 112.
6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Należy ustalić wówczas listę osób przebywających w tym samym czasie w tych częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
8. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
Dyrektor
Szkoły Podstawowej w Świętajnie
Lucyna Częścik
Świętajno, dnia 18 stycznia 2021r.