10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademia miała przede wszystkim przybliżyć tamte trudne czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. O godz. 11.11 uczestnicy wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie rys historyczny przedstawili harcerze z Próbnej Drużyny Harcerskiej przy SP w Świętajnie pod kierunkiem Mileny Drężek i Beaty Rutkowskiej. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podkreślono wielkość narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty powstań narodowych, podkreślając wkład, poświęcenie i ofiary ich uczestników. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne, takie jak: „Przybyli ułani”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Raduje się serce”, „Ojczyzno ma”, „Biały krzyż” wykonane przez chór szkolny „Słowiki Ignacego” pod kierunkiem Genowefy Szostak. Młodzi artyści i organizatorzy tego wydarzenia zebrali zasłużone brawa. Swoim zaangażowaniem i postawą sprawili , że akademia była wyjątkowa i niepowtarzalna. Dzień ten był wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Młodsi uczniowie aktywnie włączyli się w szkolne obchody Święta Niepodległości. Wszyscy z powagą odśpiewali cały hymn państwowy – również klasa przebywająca na zajęciach zdalnych. Chór klas 1 – 3 przedstawił krótki montaż poetycko – muzyczny: usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenkę pt.:„Jest takie miejsce – Polska”, recytację „Katechizmu Polskiego Dziecka”, a na koniec zabrzmiała „Rota”. Wszystkie dzieci tego dnia przyozdobiły swoje galowe stroje narodowymi kokardami.
Uroczystość była bardzo wzruszająca i pozwoliła nam uświadomić, jak wielkimi wartościami są hasła wolności i niepodległości. Pozwoliła także wszystkim uczestnikom podtrzymywać więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą, sztuką oraz tradycjami.